Seminář se Stevem Lichtagem

Webmaster | November 18th, 2013

7. a 8. listopadu 2013 poctil Pardubice svou návštěvou světoznámý dokumentarista českého původu Steve Lichtag v rámci blokového kurzu Autorská tvorba.

Steve Lichtag a studenti KSV

Účastníkům semináře se tak dostalo jedinečné příležitosti nahlédnout do branže dokumentárního filmu optikou profesionála, který měl možnost spolupracovat na celovečerních snímcích s nadnárodní produkcí a s osobnostmi jako je Jean-Michel Cousteau a dalšími velikány dokumentárního filmu. Výklad byl protkán celou řadou ilustrativních historek z natáčení, které v posluchačích vzbuzovaly napětí i smích zároveň.

Steve jednoznačně zaujal posluchače svou otevřeností, upřímností a především (jemu vlastní) vřelou lidskostí. Ke studentům promlouval jako ke kolegům jemu rovným a celé dva dny se proto nesly v přátelské atmosféře.

Tímto bych chtěl za zúčastněné studenty poděkovat pedagogům KSV za zprostředkování tohoto plodného a inspirativního setkání. Jen tak dál!

Láďa Švec

Steve Lichtag (*1954) absolvoval hereckou konzervatoř v Brně. Kromě působení v divadlu se také objevil v řadě filmů. V roce 1979 emigroval do USA. Po vyzkoušení různých povolání se vrátil k filmu. V roce 1988 natočil v Jihovýchodní Asii třídílný dokument Quo vadis Cambodia.

Od té doby natočil desítky dokumentů, za které získal mnoho ocenění. Jeho posledním dílem je 3D film Aldabra 3D, který vypráví příběh o vzdáleném ostrově. Sám o ostrově tvrdí, že je to jedno z nejpodivuhodnějších míst, které v životě viděl.

Nedávno byl Steve Lichtag hostem pořadu České televize HydePark Civilizace. Podívejte se na celý záznam pořadu.